Plastservice Tworzywa Kostrukcyjne - SliderMini Plastservice Tworzywa Kostrukcyjne - SliderMini Plastservice Tworzywa Kostrukcyjne - SliderMini Plastservice Tworzywa Kostrukcyjne - SliderMini Plastservice Tworzywa Kostrukcyjne - SliderMini
Previous Next

PMMA

PMMA jest sztywnym, transparentnym tworzywem termoplastycznym o doskonałych właściwościach optycznych.. Naturalnie bezbarwny, o wyjątkowej przezroczystości, może być barwiony w celu uzyskania szerokiej gamy kolorystycznej. Przepuszczalność światła widzialnego wynosi 90-92%, a przepuszczalność promieni nadfioletowych ok. 70%. Z tego powodu PMMA nazywa się również szkłem organicznym (akrylowym). W porównaniu ze zwykłym szkłem krzemianowym PMMA jest znacznie lżejszy, odporniejszy na stłuczenie oraz posiada większą plastyczność. Wykazuje jednak mniejszą sztywność i odporność na zarysowania powierzchni. PMMA jest tworzywem odpornym na starzenie i wpływ czynników atmosferycznych. Cechą charakterystyczną PMMA jest stała wartość udarności w zakresie temperatury od -20 do +60°C tzn., że kruchość polimeru w niskich temperaturach nie ulega zmianie.

Półwyroby z PMMA (pleksi) mają postać wałków, rur oraz płyt (wylewanych lub wytłaczanych) o powierzchni matowej lub z połyskiem. Dostępne są w kolorach transparentnych: białym, brązowym i niebieskim.

 

Właściwości PMMA

Wyroby z PMMA mogą być wykonane metodami obróbki wiórowej, gdyż tworzywo to daje się łatwo obrabiać mechanicznie przez cięcie, toczeniem, frezowanie, szlifowanie i polerowanie. Na wyrobach wykonanych obróbką skrawaniem pozostają ślady obróbki (zarysowania), co prowadzi do pogorszenia przezroczystości, ale wadę tę można usunąć przez polerowanie powierzchni wyrobu. Obróbkę mechaniczną PMMA należy prowadzić ostrożnie, aby nie dopuścić do powstania drobnych pęknięć od powierzchni w głąb materiału. Mankamentów tych nie posiada obróbka plastyczna na ciepło (gięcie, termoformowanie) w temperaturze 140-150°C.

 

Zastosowanie PMMA

 

© Copyright 2012 - 2014 PLASTSERVICE projekt i wykonanie: DyalCom.pl